Projektový týden v KiEZ Sebnitz

ilustrační obrázek S cílem vyzkoušet si stávající znalosti němčiny a dál si je rozšířit, to vše zábavnou formou, přijelo do saského Sebnitz celkem 18 žáků 7.až 9.tříd.

S cílem vyzkoušet si stávající znalosti němčiny a dál si je rozšířit, to vše zábavnou formou, přijelo do saského Sebnitz celkem 18 žáků 7.až 9.tříd. Na těch 5 dní od 21. do 25. 5. 2018 někomu stačilo sbalit batoh, jiný táhl obří kufr neuvěřitelné váhy.

 Hned po ubytování ve slušně vybavených pokojích jsme začali s němčinou. Různými hrami a soutěžemi nás animátorka Ilona přesvědčila, že základy jazyka zvládneme a postupně si rozšíříme naši slovní zásobu.  Na to navazovaly hry jako KiEZ – Rallye a Bilderrallye durch die Stadt. Při plnění  úkolů podle textů v němčině i češtině jsme v družstvech běhali po ubytovacím areálu a po městě.

 Večer jsme si  na kuželkové dráze vyzkoušeli,  jaký má kdo cit pro správné nasměrování koule. Kluci to většinou zvládali, u děvčat byly rozdíly větší. Některé byly jistější,  jiným to zanášelo podstatně víc, takže Ratte neboli krysa, byla hozena hodně často. Ale legrace si při tom užili všichni.

Do okolní přírody jsme se vydali během další soutěže, kterou byl orientační běh. Údaje jsme do GPS zadávali z částečně německého textu, tak to nebylo vždycky úplně snadné.

 Ti, kteří na to v sobě našli odvahu, vyzkoušeli nedaleké lanové centrum. Podle pokynů německého instruktora  jsme zjistili, že při dodržování všech bezpečnostních zásad můžeme bez obav na všechny překážky. Ale někdy to byl boj, protože když bylo dost odvahy, chyběla zase stejně důležitá fyzička. A tak jsme párkrát byli svědky zdolání překážek na hranici značného vyčerpání. Ale do večera zase všichni zregenerovali a na diskotéce si mohl každý podle chuti zatancovat.

 Další den byl v plánu celodenní výlet do Saského Švýcarska, konkrétně do údolí řeky Křinice.  Trasa vedla kolem pískovcových skalních útvarů, nejznámější je Kuhstall. To je po Pravčické bráně druhá největší skalní brána v této oblasti. Zpátky jsme údolí projeli místní raritou, historickou tramvají a vystoupili v Bad Schandau. Po rozchodu jsme se přívozem dostali přes Labe na vlakové nádraží a vlakem zpět do Sebnitz.

 Pěkný zážitek byla také návštěva místní  školy- Oberschule. Nejdříve nás pan ředitel  seznámil se základními údaji o škole, pak jsme se dokonce mohli zúčastnit vyučování matematiky, němčiny, angličtiny , zeměpisu a tělocviku. Skupinka, která navštívila hodinu matematiky, učila německé žáky vyslovovat číslovky se -ř-,což byla velká zábava. Na závěr jsme tam dokonce navázali kontakt s jedním žákem, rodilým Čechem. Jak sám přiznal, patřil mezi průšviháře, a tak ho paní učitelka vykázala z hodiny. Naštěstí si nás všiml a hned se s námi dal do družného hovoru i česky.

Týden utekl jako voda, naposled nás čekalo sejít kopec a vlakem odjet domů. Každý den byl nabitý programem, počasí nám vyšlo a o zážitky nebyla nouze. Nám tak dnes na pobyt zůstávají krásné vzpomínky.
fotek v albu: 77

Album: Sebnitz 2018