Drážďany v prosinci 2014

ilustrační obrázek Dne 9.12.2014 se 7. a 8. třídy vypravily na výlet do předvánočních Drážďan.

Výlet do Drážďan

 

     Dne 9.12.2014 se 7. a  8. třídy vypravily na výlet do předvánočních Drážďan s paní učitelkou Skalskou a panem učitelem Jahodou. Mnozí z nás jeli se školou už podruhé, někteří zde byli někdy s rodiči.

     Díky dochvilnosti účastníků výletu jsme se v nádražní hale sešli včas, ale museli jsme řešit nějaké nepříjemnosti. Jednak jeden ze spolužáků „nečekal“, že by do Německa potřeboval pas a druhý velký problém byla výluka vlaku. Do Hrádku jsme cestovali autobusem a přestupem do přeplněného vlaku jsme v cílové stanici vystupovali trochu s obavami, zda jsme všichni. Z nádraží Neustadt jsme se vydali nejdříve do euroshopu, zde si většina nakoupila po euru dárečky pro své nejbližší, sluchátka a jiné drobnosti. Dále jsme pokračovali na vánoční trhy, kde byly i stánky s českými produkty a v jednom jsme mohli ochutnat také velmi dobrý český trdelník. Po asi čtyřicetiminutovém rozchodu jsme se sešli u zlaté sochy Fridricha Augusta I.

    Tramvají jsme se přes Labe dostali do starého města (Altstadt). Prošli jsme kolem drážďanského divadla (Semperoper) a zámku. Nechybělo ani malé náměstíčko (Stahlhof), na kterém to vypadalo, jakoby se člověk náhle ocitl ve středověku, hrála krásná hudba, příjemná atmosféra panovala v každém koutku, no prostě zážitek, na který se hned tak nezapomene. Nejzajímavější je ale kostel Panny Marie – Frauenkirche na Neumarktu. Dovnitř jsme se tentokrát kvůli dlouhé frontě nepodívali, jen se vyfotili u sochy Martina Luthera a cestou kolem vánočních stánků mířili do úplného centra. Bylo to velké náměstí (Altmarkt) s největšími trhy, které jsme zatím viděli. Byly opravdu nádherné, všude jsme cítili vůni „svařáku“, dětského punče, drážďanské štoly a koření. Lákadel tu bylo dost a dost a odolat byl nadlidský výkon. Proto ten, kdo tu neutratil ani cent, byl pro nás divný. Na těchto trzích jsme zůstali až do setmění, takže jsme si užili i atmosféru s tisíci světélek na každém rohu.

     Když jsme se všichni sešli na smluveném místě, odjeli jsme opět tramvají do Muzea hygieny. Shlédli jsme výstavu voskových figurín, která zcela otevřeně pojednává o problémech narození, sexuality, onemocnění kůže nebo očí, nemocech z povolání či válečných zraněních. Při odchodu z muzea jsme probírali, co jsme viděli, pro naše chápání to byla výstava trochu náročnější, ale ve výsledku nás pobavila.

     Naše poslední cesta už směřovala tramvají na hlavní nádraží, ve velké hale jsme obdivovali nádherný vánoční strom. Ve vlaku naštěstí všichni našli místa k sezení, bylo veselo, navazovaly se i kontakty s dětmi z jiných měst. Čekal nás ještě přestup v Žitavě, do Liberce už pár jedinců i spalo. Bolely nás nohy večer i další den, ale tento výlet určitě stál za to, můžu ho všem vřele doporučit,  ať už na rozšíření slovní zásoby nebo jen pro nasátí předvánoční atmosféry. Rádi se sem vrátíme.

 

Děkujeme Radě rodičů za úhradu jízdného.

 

Text sestaven z prací K. Hoffmannové, D. Svobodové (8. B), M. Podešvové a F. Drapáka (8.A)


fotek v albu: 49

Album: Dresden 2014