Výlet nejlepších sběračů

ilustrační obrázek V poslední květnový den jsme se již „tradičně“ vypravili s nejlepšími sběrači na celodenní poznávací výlet, který je vždy vyvrcholením celoročního snažení a zároveň poděkováním dětem i jejich rodičům za mimořádnou aktivitu ve sběru po celý školní rok.

Vždyť dostat se do „řádné“ sestavy účastníků znamenalo letos přinést více než 700 kg papíru a navíc být 31.5. zdravý a nemít současně jinou akci jako např. Denisa Vrabcová, třetí nejlepší v celoroční soutěži. A tak se 44 dětí
s doprovodem 4 dospělých vydalo autobusem firmy Hudeček směrem k zámku Loučeň. Samozřejmě již v autobuse začaly brát za své řízečky a kuřátka, pozitivem bylo, že jsme se dostali k cíli bez nutných či potřebných zastávek. Odměnou nám byla „dětská“  prohlídka  vedená panem komorníkem, který nevypadal, že by zažil lepší časy, a myslivcem, na kterém lepší časy naopak byly vidět. Martin Kolín si vyzkoušel klavír, kde dávno před ním hrával i Bedřich Smetana, pokud se sem zatoulal z nedalekých Jabkenic, všichni ostatní se mohli vcítit do rolí princů a princezen u panské jídelní tabule, kde však k jídlu a pití nic nebylo. Na zámku bylo dále možné vidět pracovny majitelů, koupelnu s hlubokou, ale krátkou vanou, zajímavě řešenou knihovnu, ložnice, dětský pokojíček s dobovými hračkami, záchůdek a další zajímavosti.

Po prohlídce nás čekal oběd. Tedy vlastně nečekal, čekali jsme na něj my. Připravili jsme se tak, že jsme sundali bílá rozlišovací trička pro případ nečekaných výpadů neposedných špaget a krátili si opravdu dlouhé chvíle probíháním nebližšího labyrintu. Byť jsme měli oběd objednaný a potvrzený na 12 hodin, protáhl se královsky tak, že jsme po 13. hodině přečkali nečekanou přeháňku ještě pod deštníky zahradní restaurace. Mezitím trička, která jsme chtěli ochránit před boloňskou omáčkou, byla v mnohých případech pošlapána na zemi s daleko většími účinky než od nebohé omáčky.

 Konečně jsme odpoledne místo poledního klidu vyrazili do labyrintů a bludišť. Bylo jich dohromady 11. Kupodivu se nikdo (ani z dospělých) neztratil a tak na závěr pobytu na zámku došlo i k nákupu mečů, šavlí, luků a podobně, protože děti věděly, že korunky se musejí utrácet. Některým však na naší poslední zastávce v Muzeu hraček v Benátkách penízky na kvalitnější dárečky chyběly. Přesto i prvňáčci dokázali své kapesné během chvilky roztočit a přivézt domů šperky či upomínkové předměty vyšší úrovně než „stánkové trháky“ určené k boji. Cesta k domovu proběhla bez „příhod“, děti se držely hesla „kdo jí, ten nezlobí“ a tak si rodiče mohli oddechnout, že mají to svoje robátko zase doma. Prostě nikdo před restaurací U Košku nezbyl. Myslím, že se výlet povedl, proto zbývá již jen mírně pesimisticky v červnu vyhlásit:

NA
SHLEDANOU U PRVNÍHO SBĚRU V ZÁŘÍ

 Na základě letmých postřehů zapsal  dne 5.června 2012  Jiří Skalský.fotek v albu: 34

Album: Výlet sběračů